Kordian fragmenty

Pobierz

W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach, z których pochodzą fragmenty ("Kordian", "Nie-Boska komedia") Zadanie maturalne, które ma posłużyć maturzystom do .Fragmenty koncertu który odbył się 08.08.2016 w Browarze Galerii Trzy Korony w Nowym SączuKordian, akt II, Wędrowiec (fragment) Był wiek, żem ja w dziecinnych marzeniach budował Wszystkie stolice ziemskie, dziś je widzę różne; Alem pierwszych obrazów w myśli nie zepsował, Są dziś porównań celem jak księgi podróżne.. Obym się sam ocenił, skoro świat ocenię.. Autor Tytuł Termin.. Jam niegdyś z piersi moich lał poety pienia, Dziś bym je chętnie wydarł z kart wiekowéj sławy, I spaliłbym je w ogniu, gdyby z ich płomienia.. Patrzały na mnie; dzisiaj wzrok ojców surowy.. Bohater szuka harmonii, odnosi się do natury.. - mówi bohater, zdradzając swoje inklinacje do teatralnego gestu.Kordian udaje się także do Dover, gdzie zasiada na kredowej skale i zagłębia się w lekturze "Króla Lir".. James Park w Londynie - wieczór.. Kordian siedzi pod drzewem - wokoło łąki zielone - daléj sadzawka ocieniona drzewami, trzody - dokoła parku pałace i dwie wieże Westminsteru.W spektaklu wykorzystano fragmenty innych utworów Juliusza Słowackiego: HORSZTYŃSKIEGO, KSIĘDZA MARKA, LAMBRA, PIASTA DANTYSZKA HERBU LELIWA POEMA O PIEKLE, fragment wiersza WIELCYŚMY BYLI I ŚMIESZNIŚMY BYLI… oraz fragment dramatu Stefana Chwina WIECZÓR Z PANNĄ TERROR..

Jan Chryzostom Pasek "Pamiętniki" (fragmenty) Wiliam Szekspir "Romeo i Julia", "Makbet".

Kordian żałuje, że genialne myśli, pozostaną tylko .cytaty z książki "Kordian" katalog cytatów [+ dodaj cytat] Sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści.. Są to kolejno - Chłopicki, Czartoryski, Skrzynecki, Lelewel, Krukowiecki.Kordian ma poczucie własnej wyjątkowości, zachwyca się sam sobą, przejawia cechy narcystyczne i egocentryczne.. Poprawna odpowiedź na to pytanie to odpowiedź A.. W opinii wielu osób Kordian, dramat romantyczny Juliusza Słowackiego, był komentarzem autora do wydanych dwa lata wcześniej, w roku 1832, Mickiewiczowskich Dziadów części III.. Patriota 3.Antymonarchiczny charakter Kordiana Kordian jest bez wątpienia dramatem wymierzonym w tyranię.. Zadanie maturalne: Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych, porównaj postawę Kordiana i Męża.. Dla człowieka bohaterstwo jest najwyzsza wartoscia a. Arg 1: Chcą poświęcić życie dla dobra innych i. Kordian - fragment, zamach na cara, patriota, walka o niepodległość b. Arg 2: walczą niezważając na własne dobro i.. Nieszczęśliwa miłość hamuje bohatera w jakichkolwiek działaniach, na początku będąca sensem życia, z czasem staje się przyczyną bólu istnienia, a nawet zgodnie z werterowskim ideałem, próbą samobójczą.Czwarty jest ulicznym aktorem..

Piotr Skarga "Kazania sejmowe" (fragmenty) Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyński Wybrane wiersze.

Fragment tragedii ukazuje obraz świata, jaki widoczny jest z wysokiego szczytu.. gdzieś na północy stał zamek wiekowy, Herby pradziadów moich świeciły na bramie, W salach, portrety dziadów w ozłoconéj ramie.. Przewyższa on doskonałością dzieło Boga.. Akcja przenosi się do Dover.. Klucz odpowiedzi do zadania maturalnego: Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych, porównaj postawę Kordiana i Męża.. Zdobycie szczytu najwyższej góry Europy, czyli masywu Mont Blanc, stanowi swoiste zwieńczenie wędrówki, jaką odbył Kordian po opuszczeniu ojczyzny.. Rzeczywistości naga, wynagrodź marzenie!. Słowacki zawarł w niej polemikę ideową z Adamem Mickiewiczem.Skonstruował także alternatywną wobec znanej z III części Dziadów koncepcję odzyskania niepodległości przez naród polski.. Kordian rozczarowany dotychczasowym życiem wyrusza w podróż po Europie w .Przygotowanie - znaczenie, charakterystyka przywódców powstania listopadowego.. Więc myśli i uczucia Trzeba skąpca przykładem, na lata rozłożyć, I nigdy zmysłów w jednej nie utracić burzy.. Ta zarzeka, że dla niego porzuciła wszystko.Kordian jako bohater romantyczny posiada głęboka osobowość, jest niezwykle uduchowiony, do wszystkiego podchodzi niezwykle emocjonalnie..

W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach, z których pochodzą fragmenty ("Kordian", "Nie-Boska komedia")KORDIAN.

Strona 2 z 2.. Deprecjonowanie monarchii zaczyna się już w Przygotowaniu.. Rok 1828 WĘDROWIEC.. Diabły zwracają się do szatana "królu", pytając serwilistycznie: Co nam król rozkaże?. Rycerz walczy, napierdala się dla krola 2.. Molier "Skąpiec".Kordian (tytuł właściwy: Kordian: Część pierwsza trylogii.Spisek koronacyjny) - dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego.Utwór napisany został w Genewie w 1833, ukazał się anonimowo w Paryżu w 1834.Juliusz Słowacki, Kordian, wybrane wiersze, w tym Grób Agamemnona (fragmenty), Testament mój; Zygmunt Krasiński, Nie-Boska komedia; Cyprian Kamil Norwid, wybrane wiersze; Kordian siedzi na skale nad morzem i czyta "Króla Leara" Szekspira, fragment z opisem morza.. Równocześnie jest to punkt kulminacyjny dramatu Słowackiego oraz przełomowy moment dla jego bohatera.LEKCJA 5 Juliusz Słowacki, Kordian.. Porównaj postawę Kordiana i Męża.. Kordian, młody 15-letni chłopiec, leży pod wielką lipą na wiejskim dziedzińcu, Grzegorz, stary sługa, nieco opodal czyści broń myśliwską.Z jednej strony widać dóm wiejski, z drugiej ogród… za ogrodzeniem dziedzińca staw, pola — i lasy sosnoweFilm nie działa na telefonach blokują go prawa autorskie piosenek YouTubeKordian A gdy śliną osrebrzył ślad zbiegłe kolei, Ślizgał się po nie człowiek pamiątką przerżchliwą¹⁰.Fragment kończy się poetycką mową Kordiana, który przewiduje, że za jakiś czas Laura będzie go od siebie odpędzać..

Myśl wydobyć głośniejszą nad młodzieńcze wrzawy, Myśl łamiącą sztylety.Będąc w Dover, Kordian siedzi nad morzem i czyta fragmenty "Króla Leara" Williama Szekspira.

Publikacja utworu zaogniła konflikt dwóch wybitnych twórców.. Bo zamek ojców moich stopiłem na złoto, A z tego złota nosisz przepaskę na skroni.Zwołałem tu szalonych, bo wiatr grobów chłodzi, Bo mogę wezwać prochy królów za obrońce.. Jest pod wrażeniem świata, który Anglik nakreślił w dramacie.. W Przygotowaniu, które odbywa się ostatniej nocy 1799 roku w Górach Karpackich, czarci wydobywają z piekielnych oparów "głównych aktorów" wydarzeń powstańczych.. Trzeba się dziś zwyciężyć, aby jutra dożyć.Piąta scena drugiego aktu, czyli monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc jest punktem kulminacyjnym całego dramatu.. Otaczającą go przestrzeń nazywa "kryształową kulą".. Próbuje z niej odczytać przyszłość, wysłuchać modlitwy.Heroizm 2.. Wyrazistą cechą jego osobowości wydaje się być skłonność do przyjmowania romantycznej pozy: Jam jest posąg człowieka na posągu świata.. Drugi fragment rozpoczyna się zwrotem do kochanki Wioletty, w którym Kordian pyta się jej, czy go kocha bezgranicznie.. Czy przyjdzie?. Gdzież anioł przeczucia?. Monarcha - tyran to zbrodniarz, karykatura Boga, wróg wolności.. poprowadzi?. Autor: mmis/dapKordian ujawnia swoje wątpliwości wydobyte gdzieś z głębi duszy, manifestuje bunt wobec świata, a tym samym określa własny system wartości.. Klucz odpowiedzi.. Porównaj postawę Kordiana i Męża..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt