Zjawiska optyczne w atmosferze prezentacja

Pobierz

Jest to układ koncentrycznych łuków o barwach od fioletowej do czerwonej, wywołanych przez światło Słońca lub Księżyca, padające na zespół kropel wody w atmosferze (krople deszczu, mżawki lub mgły).Zjawiska optyczne w atmosferze, ta nauka opisuje, w oparciu o prawa fizyki.. Wczytywanie.. Włącz autoodtwarzanie.. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół Słońca lub Księżyca.. Jest zjawiskiem typu halo i powstaje na kryształach lodu zawartych w chmurach piętra wysokiego.. Poprzedni.. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy, pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.. Liczne badania i eksperymenty pozwalają dziś zrozumieć takie zjawiska optyczne w przyrodzie, jak pojawienie .Zjawisko optyczne w atmosferze.. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz.Halo Halo- zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej.. Poprzedni.. łuk okołohoryzontalny.. TłumaczMiraż, fatamorgana - zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości.Początkowo fatamorganą nazywano miraże pojawiające się w Cieśninie Mesyńskiej, gdzie są one najefektowniejsze.W Polsce pojawiają się na Pustyni Błędowskiej oraz na ..

Zjawiska optyczne w przyrodzie.

Jest to układ koncentrycznych łuków o barwach od fioletowej do czerwonej, wywołanych przez światło Słońca lub Księżyca, padające na zespół kropel wody w atmosferze (krople deszczu, mżawki lub mgły).Fascynujące zjawiska fizyczne Katarzyna Smętkiewicz kl. 3c, VIII LO w Łodzi Zjawiska optyczne (fotometeory) Iryzacja Zjawisko iryzacji powstaje gdy promienie światła słonecznego lub księżycowego przechodzą przez drobne kropelki wody lub kryształki lodu w chmurze zakrzywiają się tworząc układy delikatnych barw.Materiały dodatkowe - galeria wiedzy Wydawnictwa Naukowego PWN: rekordziści przyrody, szkice o…, cytaty sławnych ludzi.Zjawiska występujące w atmosferze i na powierzchni Ziemi (z wyłączeniem chmur) zaliczane są do tzw. meteorów.. Wybrane zjawiska optyczne występujące w atmosferze: Wieniec (aureola) Słońca poboczne (słońca pozorne) Gloria Halo Tęcza Miraż (fatamorgana) Zorza polarna Wschód i zachód słońca Słup słoneczny Wieniec (aureola) Zjawisko to zachodzi wtedy, gdy Księżyc lub Słońce przesłonięte są cienką, półprzeźroczystą warstwą chmury lub mgły.Gloria Piorun kulisty Powstaje na skutek dyfrakcji światła na kroplach wody lub kryształach lodu, dookoła punktu, położonego po stronie przeciwnej względem tarczy ciała niebieskiego..

s Ciekawe zjawiska optyczne występujące w przyrodzie.

Promień łuku maleje wraz ze wzrostem wysokości Słońca ponad horyzontem.. Jest to Wieniec, potocz.. Wyróżnia się: − elektrometeory - zjawiska optyczne (lub akustyczne) związane z istnieniem elektryczności atmosferycznej, a więc: burze, błyskawice, grzmoty, ciche wy-Tęcza w religii i mitologii • Tęcza zajmuje dość znaczące miejsce w mitologii i legendach, najprawdopodobniej z uwagi na jej piękno i trudność w wyjaśnieniu tego zjawiska: • W mitologii greckiej tęcza była utożsamiana z drogą, jaką pokonywała posłanka Iris pomiędzy Ziemią i Niebem[41].Add an external link to your content for free.. Jest w stanie wyjaśnić, dlaczego niebo jest niebieskie w ciągu dnia, a podczas zachodu i świtu zmienia kolor, jak powstaje tęcza i skąd pochodzą miraż.. Łuk okołozenitalny przyjmuje formę otaczającego zenit tęczowego łuku.. Następny.. Slajd 11 .Plik Zjawiska optyczne w atmosferze.ppt na koncie użytkownika chomiczek719706 • folder Prezentacje - fizyka i astronomia • Data dodania: 18 gru 2015 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Tęcza Tęcza jest jednym z efektowniejszych zjawisk optycznych w atmosferze..

Przechodzeniu światła przez atmosferę ziemską towarzyszą m.in. takie zjawiska jak.

Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy pierścień, widoczny wokół Słońca lub Księżyca.. lisia czapa zjawisko optyczne w atmosferze, które zachodzi wówczas, gdy Słońce lub Księżyc są przesłonięte cienką, półprzeźroczystą Słup słoneczny, słup świetlny zjawisko optyczne w atmosferze przyjmujące .Zjawiska optyczne występujące w przyrodzie: Tęcza Zorza polarna Zaćmienie Słońca i Księżyca Miraż pustynny, czyli fata-morgana Miraż dolny i górny Zjawisko cienia i półcienia Zjawisko Brockenu Halo Iryzacja Wieniec (aureola) Gloria Tęcza Tęcza jest jednym z efektowniejszych zjawisk optycznych w atmosferze.Zjawiska optyczne.. Jest to układ koncentrycznych łuków o przeróżnych kolorach od fioletowego do czerwonego, wyprodukowanych przez światło Słońca albo Księżyca, które pada na grupę kropel wody w atmosferze (kropelki mgły, mżawki albo deszczu).Halo gr.. Obserwowana jest jako zbiór różnokolorowych łuków tworzących pełne widmo barwne, z których luk .Zjawiska optyczne obserwowane w atmosferze.. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz.. Stwórz ściągę .. Tęcza jest, ze względu na swe stosunkowo częste występowanie, uznawana za najefektowniejsze zjawisko świetlne w atmosferze..

iryzacjaTęcza jest jednym z efektowniejszych zjawisk optycznych w atmosferze.

słońce poboczne (parhelion, słońce pozorne)Tęcza jest jednym z efektowniejszych zjawisk optycznych w atmosferze.. iryzacja.. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz.Ciekawe zjawiska optyczne występujące w przyrodzie.. Halo Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy, pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.. Niezwykle rzadko powstaje pełen okrąg dookoła zenitu, czyli tzw. łuk Kerna.Plik Zjawiska optyczne w atmosferze.ppt na koncie użytkownika grzopister • folder Prezentacje Geografia • Data dodania: 18 wrz 2014Na lekcje jak cośTęcza jest to jedno z bardziej efektywnych zjawisk optycznych występujących w atmosferze.. Dla niektórych stanowi ona jedyny przykład w tej klasie fenomenów.. Zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej.. miraż (fatamorgana) refrakcja atmosferyczna.. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz.Zjawiska optyczne w atmosferze - opisy i wyjasnienie zjawisk optycznych, rysunki, zestawy zdjec, linki.Halo.. Następny..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt