Obróbka wstępna warzyw prezentacja

Pobierz

Jednocześnie uwuwa się takie zanieczyszczenia, jak liście, gałązki.. Surówki są sporządzane z surowców poddanych tylko obróbce wstępnej.. Warzywa cebulowe 160 6.1.9.myć warzywa przed oczyszczeniem; nie płukać warzyw rozdrobnionych; Obróbka wstępna jest najbardziej złożonym i pracochłonnym procesem, dlatego jej mechanizacja ma duże znaczenie: ekonomiczne - zmniejsza ilość odpadów i pozwala na redukcję personelu zatrudnione go w przygotowalniach1.Obróbka wstępna-ma za zadanie usunięcie z surowca części niejadalnych,zepsutych, nadpsutych,posortowanie odnośnie wielkości, gatunku,jakości.Obróbka wstępna obejmuje obróbkę wstępną brudną i obróbkę wstępna czystą.. Obróbką wstępną nazywa się proces, którego zadaniem jest przetworzenie.. Źródło: kuchnia.wp.pl.. Najczęściej polega na sortowaniu, rozmrażaniu, myciu, płukaniu, oczyszczaniu, odpierzaniu, patroszeniu .. Wykonała Iwona Bogusiewicz-Kuś.. Zakres treści Zapoznanie z PSO Kryteriami egzaminu zawodowego 1 Procesy technologiczne w produkcji potraw.. Ze względu na znaczną ilość pektyny jest odpowiednia na galaretki.. Obróbka wstępna czysta (właściwa) Obróbka cieplna (termiczna) Obróbka wykończeniowa.. W tej temperaturze znikają jednak inne rzeczy - witaminy .Obróbka wstępna − pierwsza z dwóch zasadniczych części procesu przygotowywania potraw w gastronomii (drugą jest obróbka cieplna)..

Obróbka wstępna warzyw 144 6.1.6.

-20o C są pakowane do worków papierowo - foliowych lub bezpośrednio w kontenery siatkowe, wyłożone folią, a następnie magazynowane w komorach składowych, w temperaturze co najmniej -18 ÷-20o C.. Podczas mrożenia warzyw, np. groszku, fasoli szparagowej, marchwi, konieczna jest obróbka wstępna, polegająca na myciu, obieraniu (marchew), krojeniu, blanszowaniu, chłodzeniu w zimnej wodzie oraz osuszeniu.1.. Właściwie przeprowadzona obróbka wstępna pozwala obniżyć straty wartości odżywczych i ograniczyć ilość odpadków.Zamrożone truskawki o temp.. 3.Etapy obróbki .3.2.1.. Potrawy z mięsnej masy mielonej 152 3.3.. Sortowanie pozwala podzielić owoce wg odmian, wielkości, stopnia dojrzałości gatunku, stanu zdrowotnego tkanki.. Obróbka wstępna składa się z: Obróbki wstępnej brudnej Obróbki wstępnej czystej OBRÓBKA WSTĘPNA = OBRÓBKA WSTĘPNA BRUDNA + OBRÓBKA WSTĘPNA CZYSTA 3.. Author: I&G Created Date: 03/16/2013 09:34:07 Title: Technologia gastronomiczna - podstawowe pojęciaobróbka wstępna brudna i czysta • podać cele obróbki wstępnej • wymienić czynności podczas obróbki wstępnej brudnej i czystej wybranych ziemniaków i warzyw • wymienić zmiany, zachodzące pod-czas obróbki wstępnej ziemniaków, warzyw, owoców • wymienić sposoby zapobiegania nie-korzystnym zmianom podczas ob-róbki wstępnej ziemniaków, warzyw i owocówMaszyny do obróbki wstępnej ziemniaków, warzyw i owoców Obróbka wstępna to proces, którego zadaniem jest przetworzenie surowca w półpro-dukt przeznaczony do obróbki termicznej lub do bezpośredniej konsumpcji..

Obróbka cieplna warzyw 153 6.1.8.

- usunięciu grubszych zanieczyszczeń (liście, słoma, korzenie) 2.. Sortowanie: - polega na oddzieleniu sztuk zdrowych od zepsutych i nadpsutych.. Mycie: - usunięcie resztek ziemi z warzyw korzeniowych i ziemniaków.Obróbka wstępna "brudna" i "czysta" oraz "rozdział czasowy".. Prezentacja programu PowerPointw warunkach chłodniczych temp.. Potrawy z mięsa pieczonego 148 3.2.6.. Jeżeli w gastronomii chcemy prowadzić produkcję od surowca, czyli nie używamy mrożonek oraz gotowców musimy być przygotowani na tzw. "obróbkę brudną".. Warzywa przeznaczone na surówki powinny być świeże, jędrne, soczyste, bez uszkodzeń.. Prezentacja z przedmiotu technologia gastronomiczna.. Scharakteryzuj poniższe pomieszczenia produkcyjne: Kuchnia właściwa:Maszyny dla warzywnictwa, Pro-VegaObróbka termiczna żywności pozwala na pozbycie się niekorzystnej, chorobotwórczej mikroflory bakteryjnej, która ginie w temperaturze ok. 70°C.. Tzw. "obróbka brudna" musi być wykonywana w osobnym pomieszczeniu.. Cele i zadania przedmiotu Procesy technologiczne w produkcji gastronomicznej Cel i metody obróbki technologicznej Obróbka wstępna cel i zasady przeprowadzania 2.Prawidłowy proces obróbki wstępnej warzyw i ziemniaków: 1.. S ą one bardzo cenione ze wzgl ędu na swoje wła ściwo ści sensoryczne.. Wykorzystywana jest do produkcji dżemów, konfitur, nalewek, jako dodatek do kompotów i herbaty..

Obróbka wstępna 124 3.2.2.

Odmianą mas mielonych drobiowych jest knel, przygotowywany z mięsa mielonego dodatkowo zmiksowanego i tablerowanego ze śmietanką.. Potrawy z mięsa duszonego 142 3.2.5.. Przetwory z mięsa zwierząt rzeźnych i podrobów 162 3.4.1.6.. 2.Obróbka wstępna brudna-ma za zadanie usunięcie z surowca zanieczyszczeń,części nadpsutych.Odbywa się w przygotowalni pierwszej.. 3.1 TECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA Z TOWAROZNAWSTWEM Klasy 1TŻ1, 1TŻ2 Moduł - dział -temat L.p.. "Owoce morza" to jadalne morskie lub słodkowodne zwierz ęta bezszkieletowe,Rośnie jako krzew ozdobny, ma kuliste owoce o skorkowaciałej skórce.. Ocena i zastosowanie podrobów 157 3.4.. Przed rozdrobnieniem warzywa powinniśmy dokładnie umyć pod bieżącą wodą.. Etapy obróbki wstępnej Rodzaj obróbki wstępnej Czynności Maszyny i urządzenia Brudna - polega na usu-1.. Lekcje z dn. 21 kwietnia ( powtórzyła się 3 razy obróbka wstępna owoców) TECHNOLOGIA .Przygotowuje warzywa i owoce do obróbki wstępnej - sortuje warzywa i owoce pod względem gatunku i przeznaczenia zgodnie z poleceniem przełożonego, - odkłada nienadające się do obróbki warzywa i owoce, m.in. zwiędłe, nadpsute, - waży warzywa i owoce zgodnie z zapotrzebowaniem, - przenosi i układa warzywa i owoce na stanowisku pracy3 saŁtka z makaronu ryzowego, warzyw i krewetek koktajlowyh 4 szaszŁyki z krewetek tygrysih, oliwek, pomidorow suszonyh podane z pesto bazyliowym 5 krewetki krolewskie podane na mieszanych lisciach salat z kielkami buraka i pomidorkami cherry 6 tiramisuA..

Barwnikami warzyw są: (1 pkt.)

Zwróćcie uwagę na kierunek strzałek na rysunkach, mówią one o tym, w którą stronę należy prowadzić nóż lub obieraczkę.. Podczas przeprowadzania obróbki wstępnej owoców,obróbka wstępna stoły robocze, pnie do mięsa, elektryczne otwieracze do puszek, sterylizatory noży, .. dekoratory do warzyw i owoców, noże elektryczne, np. do kebabu, nacinarki do kiełbasy, podgrzewacze bułek do hot dogów, meble gastronomiczne .. Obróbka wstępna brudna jest pierwszym etapem sporządzania6.1.5.. Obejrzyjcie poniższą prezentację (kliknijcie i otwórzcie plik).. Zapiszcie temat w zeszytach: " Obróbka wstępna warzyw".. Śmietanka (30%) i większa liczba jaj poprawiają delikatność masy, z której13 Etapy obróbki wstępnej warzyw Przechowywanie warzyw Przydatność warzyw do przyrządzania surówek Obróbka cieplna warzyw 14 Zasady gotowania warzyw Zmiany zachodzące w warzywach podczas obróbki cieplnej Warzywa zabarwione betalainami 15 Zasady gotowania warzyw Zmiany zachodzące w warzywach podczas obróbki cieplnej Warzywa zabarwioneWarzywa i owoce - obróbka wstępna.. OBROBKA_WSTEPNA_WARZYW_(1).pdf .. 0˚ - + 4˚C wilgotność powietrza 70 - 90 %.. Chroni nas więc przed zatruciami pokarmowymi, które może wywołać zwłaszcza żywność pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, ryby.. Obejrzyjcie film o technikach krojenia warzyw:Obróbka wstępna Obróbka wstępna owoców obejmuje: 1.. Obróbka wstępna ma na celu usunięcie z surowca zanieczyszczeń, części niejadalnych i zepsutych oraz nadanie mu odpowiedniego kształtu.. Potrawy z mięsa gotowanego 124 3.2.3.. Do najczęściej popełnianych błędów podczas przyrządzania potraw z warzyw i owoców należy: grube obieranie, moczenie w wodzie obranych, a nawet rozdrobnionych .Obróbka wstępna brudna.. Proces ten można podzielić na dwa zasadnicze etapy: -obróbka wstępna brudna - usunięcie części niejadalnych, mycie surowca, -obróbka wstępna czysta - mycie, rozdrabnianie.Obróbka wstępna warzyw składa się z pięciu etapów: segregowanie, mycie, oczyszczanie, płukanie i rozdrabnianie.. a) skraca proces obróbki cieplnej b) zapobiega procesowi ciemnieniaOWOCE MORZA W ostatnich latach w handlu krajowym znajduje si ę coraz wi ęcej produktów importowanych, okre ślanych nazwami: " owoce morza ", " frutti di mare ", czy "seafood ".. Potrawy z mięsa smażonego 132 3.2.4.. Obróbkę tę należy przeprowadzić tak aby ograniczyć straty składników odżywczych.. Zasady produkcji surówek 150 6.1.7.. Podczas obróbki warzyw i owoców na potrawy, ich najcenniejsze składniki mogą ulec zniszczeniu przez niewłaściwe przyrządzanie.. Obieralnia warzyw i owoców nie może się krzyżować ze zmywalnią B. Pomieszczenia ekspedycyjne mogą się krzyżować ze zmywalnią naczyń kuchennych C. Zmywalnia naczyń może krzyżować się z obieralnią warzyw i owoców 6..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt