Interpretacja porównawcza antygona i antygona w nowym jorku

Pobierz

Zarówno tytułem, jak i treścią nawiązuje do antycznej tragedii Sofoklesa - AntygonyAutor utworu nie rozstrzyga jednak, kto ma rację - Kreon czy Antygona.. "Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego i "Antygona" Sofoklesa - podobne czy różne?. Duża Scena 19:00.. Aleksandra Węgierki, ul.Elektryczna 12, w Białymstoku, odbędzie się Teatr Dramatyczny - "Antygona w Nowym Jorku".. Pisanie interpretacji porównawczej.. Wiedzą to i poloniści, i egzaminatorzy i oczywiście sami uczniowie.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.Dodatkowo polską interpretację naznaczył esej Jana Kotta, który wpisał "Antygonę w Nowym Jorku" w estetykę teatru absurdu, pisząc, że bez Becketta nie byłoby ani Saszy ani Pchełki w głowie Głowackiego.. Postanowiła zaryzykować swoje życie i pochować swojego zmarłego brata, mimo iż Kreon zakazał tego.. "Antygona" zebrała wiele nagród i wyróżnień, tak w kraju (otrzymała nagrodę przyznawaną przez miesięcznik "Teatr" w kategorii: najlepsza sztuka sezonu), jak i za granicą (przez niektórych krytyków uznawana jest za sztukę bardzo amerykańską).W "Atnygonie" ta postacia jest Kreon, a w "Antygonie w Nowym Yorku" jest to postac kreowana przez policjanta..

... od swego nowego klienta, a w zasadzie klientki ...Interpretacja porównawcza - jak?

"Antygona w Nowym Jorku" to tragifarsa, dramat Janusza Głowackiego z tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku, który wprost nawiązuje do "Antygony" .Wspomniano już, że" Antygona w Nowym Jorku "zawdzięcza tragedii Sofoklesa m.in. formalną spójność.. W zasadzie można uznać, że sztuka Głowackiego zachowuje - z pewnymi odstępstwami-zasadę jedności miejsca, czasu i akcji.. "Antygona w Nowym Jorku" stała się kolejnym sukcesem autora.W Teatrze Telewizji można było zobaczyć interpretację Jerzego Gruzy 23 marca 1981 roku.. Ale Antygona była odważna, nie bała się śmierci.. Piolr J,1nowskiJ, "TeleRzeczpospoli!a", Xll 1993 oraz io1ograiie Nowego Jorku Wojciecha Rich1er,1 z jego książki "Oto Nowy Jork.. "Antygona" była pierwszą sztuką pisaną przez autora po angielsku - jak sam przyznał, jeszcze wtedy nie znał języka dość dobrze, więc zjawił się z tekstem u pisarki Joan Torrez, która urodziła się na Brooklynie, i razem poprawiali zdanie po zdaniu.. Oboje bowiem zostają ukarani - Kreon traci najbliższych, a Antygona zostaje ukamieniowana - i padają ofiarami nadmiernej i bezwzględnej wiary we własne przekonania..

Poradnik maturalny dla każdego maturzystyInterpretacja porównawcza Kolejność interpretacji porównawczej Porównaj tytuł, motto, aluzje literackie.

Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena.. Janusz Głowacki zachwyca, zadaje trudne pytania pokazuje świat oczyma osób, które żyły marzeniami, a smutna rzeczywistosć je dogoniła i .Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e.. Poznajemy obydwie bohaterki w momencie, gdy "bratobójcza" walka o władzę między Eteoklesem a Polinejkesem dobiegła już końca, a bracia nie żyją.. Antygona reprezentuje postawę osoby, które zawsze postępuje zgodnie ze swoimi zasadami, choćby te zasady miały mieć dla niej tragiczne skutki.. Brak ocen Kilka lat temu Teatr Telewizji Polskiej dokonał adaptacji dramatu Janusza Głowackiego, prozaika, dramatopisarza, scenarzysty i felietonisty urodzonego w Poznaniu, a od 1981 roku mieszkającego i odnoszącego sukcesy w Nowym Jorku…Akt I W nowojorskiej metropolii nikt nie zważa na bezdomnych, biednych, chorych i cierpiących.. Motto występuje raczej rzadko, ale też może wiele powiedzieć, np. w interpretacji wierszy Ostatni despotyzm Norwida i Garden party Barańczaka powinno pojawić się spostrzeżenie, że cytat z pierwszego utworu stał się mottem drugiego: "Pomarańcza, jak widzę z Malty .Antygona to buntowniczka, kobieta wojownicza.. W Katowicach "Antygonę" zagrano w 1995 roku, spektakl reżyserował Bogdan Tosza.Antygona w Nowym Jorku Dramat..

Inny problem pojawiający się w utworze dotyczy konfliktu pokoleń.Rozprawka interpretacja porównawcza to nowy typ rozprawki obowiązkowy na maturze poziom rozszerzony od 2015 roku.

Spośród licznych realizacji należy nadmienić jeszcze współczesną, osadzoną w realiach nowojorskich, zatytułowaną "Antygona w Nowym Jorku", a reżyserowaną przez Kazimierza Kutza (wystawianą m. in.. Dlatego też widząc polecenie związane z tą właśnie formą wypowiedzi, musisz być w gotowości do wykorzystania swojej pozaliterackiej wiedzy.. Ludzie żyją własnymi problemami, każdy dba tutaj o swoje interesy.. Zaliczana jest do cyklu trzech tragedii tebańskich opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów, które zachowały się do naszych czasów w całości.. Nie obiecana Ziemia Obiecana", Warszawa 19'JJ.Jednym z najbardziej znanych w Polsce i na świecie nawiązań do Antygony jest współczesny dramat Janusza Głowackiego "Antygona w Nowym Jorku".. i powtórz te same kroki w obu wierszach.Antygona to wydana w 442 p.n.e. jedna ze 123 tragedii Sofoklesa.. W programie wykorzys1c1110 zrlj~cie autora tiot.. W tamtej chwili nie myślała o sobie, o konsekwencjach, ale o spokoju duszy zmarłego.. Jeśli nie zrobiłeś jeszcze analizy porównawczej zapraszam do artykułu: Jak analizować wiersz?. Sofokles to obok Ajschylosa i Eurypidesa największy tragik starożytnej Grecji.PAMIĘTAJ: napisanie interpretacji porównawczej (równoległej) nie jest prostym zadaniem.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu..

Interpretacja porównawcza WYMAGA ..."Antygona w Nowym Jorku" to fenomenalna książka, nie da się przejść obok niej obojętnie, to jedna z tych historii, które zapadają w pamięci i nie dają po sobie zapomniec przez długi czas.

Testament Szekspira MonodramDnia 26 listopada, godz.20:30, w Teatrze Dramatycznym im.. Tak nakazywało jej sumienie i serce.W tragedii pt. " Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na .Jana Kochanowskiego w Opolu na spektakl pt.: "Antygona w Nowym Yorku".. Byłam pozytywnie zaskoczona, mimo iż przed jego zobaczeniem miałam mieszane uczucia, które były spowodowane dość niecodziennym, a bynajmniej na początku nie zrozumiałym dla mnie tytułem.Premiera polska "Antygony w Nowym Jorku" odbyła się w 1993 r. w Teatrze Ateneum w Warszawie w reż. Izabelli Cywir1skiej.. Janusz Głowacki może być ci znany jako .. (2/2) Charakterystyka Antygony, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. "Antygona w Nowym Jorku" to sztuka napisana przez Janusza Głowackiego.. przez teatr telewizji 13 lutego 1995r .Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.. Wszystko rozgrywa się w ciągu jednej nocy, a o tragicznej śmierci Anity dowiadujemy się z relacji Policjanta.Zamiast Antygony - Anita, bezdomna Portorykanka, która pragnie pochować Johnny'ego, rzekomą miłość jej życia..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt